Spotkania z kulturą tradycyjną, wrzesień 2017

Koncert tradycyjnych pieśni bałkańskich

Sobota, 9 IX 2017, godz. 18:00

Kiedyś ludzie żyli bliżej natury. Zajęci byli głównie pracą na roli. Słuchali natury. I jej odpowiadali. Życie było o wiele cięższe niż dziś. Ale było pełne muzyki.
W pieśni każdy człowiek wyrażał to, jak sam słyszy naturę. Każdy z osobna i jako członek wspólnoty etnicznej. Pieśni płynęły z serca i były kształtowane przez styl wykonawczy, właściwy dla danego ludu, języka, dialektu. Stąd ich ornamentacyjne, melodyczne i improwizacyjne bogactwo.

Dlatego chętnie wracamy do pieśni tradycyjnych. Dla naszego ucha brzmią czasem nawet nieco egzotycznie. mimo tej obcości mamy świadomość, że wyrażają źródła naszej kultury. Coś atmosfery dawnych czasów, kiedy dopiero kształtowały się narody Europy, można usłyszeć w dawnych pieśniach.
Najdawniejsze pieśni zachowały się w rejonach izolowanych. A więc – jeśli chodzi o Europę- między innymi na Bałkanach.
W pieśniach południowych Słowian odnaleźć można moc śpiewu naturalnym głosem, właściwą pieśni tradycyjnej ludów całego świata, niechromatyczne skale, nieprzeprane bogactwo motywów zdobniczych, wzmocnione wynikającymi z położenia geograficznego motywami orientalnymi.

Zapraszamy na koncert.

O Zespole Witeź
Wszyscy śpiewamy już dość długo, spotkaliśmy się w ubiegłym roku, na warsztatach pieśni tradycyjnych. Obecnie skupiamy się na repertuarze bałkańskim, ale z chęcią śpiewamy też pieśni polskie i wschodniosłowiańskie. Staramy się czerpać ile się da zarówno z warsztatów pieśni tradycyjnych, jak i innych kursów wokalnych i parateatralnych, w Polsce i za granicą, by oddać pieśni jak najwyższy szacunek, przez wykonywanie ich na możliwie najwyższym poziomie.

Wydarzenie w ramach Muzycznej Nocy Nadodrza

Warsztat tradycyjnej muzyki Dolnego Śląska
Piątek, 15 IX 2017, godz. 18:30

Tradycja muzyczna Dolnego Śląska jest bogata różnorodnością grup etnicznych, które zasiedliły nasz region po II Wojnie Światowej. Mieszkają tu między innymi Łemkowie, a także Polacy, którzy w XIX
w. osiedlali się na Bałkanach, dzięki czemu muzyka tradycyjna obfituje w unikalne, mieszane style muzyczne, jaki prezentowała np. kapela z Ocic (okolice Bolesławca).

W programie: polki, mazurki, koło-myjki. Nauka  z nagrań archiwalnych Muzyka Źródeł, Dolny Śląsk (melodie kapeli z Ocic i Józefa Zająca)
Warsztat tradycyjnych technik skrzypcowych.
Inne instrumenty także miłe widziane.
Kapela z Ocic miała w składzie m. in, bugariję, berdo i tamburicę. W związku z tym zapraszamy także operatorów instrumentów  strunowych szarpanych:) Prosimy tylko o przystosowanie instrumentów do właściwych muzyce tradycyjnej skal modalnych.  Czyli to jeśli gitara to DADGAD albo innym stroju, który nie zmusza do grania akordów durowych i molowych.

Zapraszamy do słuchania, nauki i wspólnego muzykowania

Spotkanie z tańcami bałkańskimi
piątek, 22 IX 2017, godz. 17:00-19:00

Najstarszą formą taneczną jest krąg wokół ogniska. Gdy ogniska nie stało pozostały tańce w kręgu (zamkniętym i otwartym) ważną formą ludycznej integracji wspólnoty. W wielu regionach zostały stopniowy wyparte przez tańce w parach, a potem przez taniec indywidualnych, ale są miejsca gdzie się zachowały w formie niezmienionej od wielu wieków.W Europie to między innymi Bałkany, gdzie w połączeniu z niesamowitymi nierównymi rytmami i południowym temperamentem do dziś dają okazję do zabawy i tanecznej ekspresji.
Wieczorem tego dnia jest we Wrocławiu koncert Sarakiny
więc będzie okazja, by nabyte umiejętności wykorzystać w praktyce
Zatańczymy Koło z Ocic, rodopsko pravo horo i inne tradycyjne tańce korowodowe, w tym nasze ulubione „Oj coko coko” i „Nabrala je”

Wrześniowe spotkanie z pieśniami kozackimi
piątek, 29 IX 2017, godz. 18:30

Pieśni kozackie łączą w sobie bogactwo harmonii wielogłosu i  energią, jaka jest wynikiem wyrazistego rytmu.
Zarówno te bardziej żywiołowe, jak i te skłaniające do zadumy.
Znamy je od Jury Pastuszenko( Drewo),
Ilii Fietisova( Bożyczi)
oraz Wiktorii Michno ( Guda )
Uczyliśmy się śpiewać na wielu różnych warsztatach, między innymi u  Witka Kozłowskiego (Ovo)
Śpiewanie i naukę pieśni poprowadzi Zespół pieśni słowiańskich Witeź