3 marca 2017
Wieczór wschodniosłowiański
18:00 Rozśpiewania – pieśni wielogłosowe z (głównie Polesia i Połtawszczyzny a capella)
Wschodniosłowiańska muzyka ludowa charakteryzuje się pięknym wielogłosem wykonywanym a capella. Śpiewane donośnym, nieco szorstkim, naturalnym głosem, ogromnie różnią się od klasycznej szkoły wokalnej. Gdy razem śpiewamy, przenosimy się setki lat wstecz i setki kilometrów w dal.
Zapraszamy do wspólnego śpiewania
19:30 Tańce białoruskie i ukraińskie – potańcówka folkowa
Tańce kresowe zwykle są tańczone w parach i trójkach, głównie do melodii polek/krakowiaków. Pary wykonują różne figury, zwykle poruszając się po kole
wstęp wolny
10 marca 19:00
Tańce bałkańskie pod kolumnami
Potańcówka korowodowa z Balkan Folk Acoustic
Zespół BALKAN FOLK ACOUSTIC jest bardzo znany na folkowej mapie Wrocławia. Zespół popularyzuje folklor i tradycje ludowe Bułgarii oraz muzykę i tańce krajów bałkańskich – Macedonii, Serbii, Chorwacji, Rumunii, Grecji. Tworzą go bułgarscy absolwenci PWR zamieszkujący we Wrocławiu: Dimczo Angełow (gitara, vocal, manager) i Ewgenij Genew (akordeon, vocal, kierownik muzyczny), oraz wiele innych doskonałych muzyków.
Repertuar oparty jest na źródłowym folklorze bałkańskim o nieparzystych konfiguracjach rytmicznych we własnych aranżacjach, porywających do tańców korowodowych i wspólnej zabawy
W rytm tej wspaniałej muzyki pokażemy i zatańczymy najpopularniejsze i najciekawsze tańce bułgarskie i serbskie
bilety
przedsprzedaż: 15 zł.
W dniu koncertu: 20 zł.
17 marca 18:00 Pograjka
miniwarsztat tradycyjnej techniki gry na skrzypcach
Jam session polskiej muzyki tanecznej
mazurki kajockie
polki podkarpackie
kujawiaki
Polska muzyka tradycyjna charakteryzuje się ogromnym znaczeniem improwizacji i zdobnictwa znanych tematów, granych do tańca a często pochodzących z piosenek. Trzeba lat pracy by uzyskać tradycyjne brzmienie, ostre, mięsiste i pełne wyrazu, tak w skrzypcach jak i w basach. Ludowa technika gry niczym nie przypomina techniki klasycznej, inne jest trzymanie smyczka, inne trzymanie skrzypiec, inny jest kontakt palców ze struną i smyczka ze struną. Technika palcowania zapewnia niewyobrażalną wprost swobodę w realizacji szybkich obiegników, prowadzenie smyczka generuje specyficzne artefakty brzmieniowe już od pierwszego dźwięku. W połączeniu z niechromatycznymi skalami daje to efekt bez mała egzotyczny. Prawdziwa muzyka ludowa jest niesamowicie ciekawa brzmieniowo. Wszystko to ginie we współczesnych aranżacjach klasycznych neofolkowych, czy folkrockowych, które z inspiracji ludowością zachowuję tylko melodię i słowa, a więc coś najbardziej zmienne i najmniej charakterystyczne dla ludowej muzyki pojętej w sensie ścisłym
Prowadzenie – kapela Na poczekaniu
Konrad Ozimek – znakomity skrzypek Podkarpacia
wstęp wolny
24 marca Tańce europejskie
18:00 warsztat tańców chasydzkich i izraelskich- prowadzenie Hanna Łukaszewicz-Gulanowska
Chasydzi to niesamowite zjawisko z historii nowożytnej Europy. Jest to oddolny ruch społeczności żydowskiej środkowej Europy, który wytworzył formy pobożności niezależne od dominującej wówczas hierarchii rabinackiej, formy wyrażające się miłości do świata, a przede wszystkim tańcu i śpiewie.
19:30 praktis taneczny
Europejska tradycja taneczna jest bardzo bogata. Składają się na nią głównie tańce korowodowe (Bałkany, Bretania), tańce w parach oraz wiele form pośrednich.
Tu będziemy ćwiczyć nasze ulubione tańce
wstęp wolny
31 marca Pieśni wielkopostne pod kolumnami
18:00-20:00 spotkanie śpiewacze
Pieśni wielkopostne, śpiewane na pamiątkę męki Chrystusa to ważny element, pieśni cyklu liturgicznego. W kulturze tradycyjnej spotkania śpiewacze były standardową formą życia religijnego i towarzyskiego. Spotykano się po domach, a czasem także i w kościołach, ale często bez obecności księdza. W ten sposób ludzie aktywnie uczestniczyli w kulturze muzycznej, a religijność stawała się jednym z fundamentów integracji lokalnej społeczności i transmisji kultury tradycyjnej. Na spotkaniu chcemy ożywić te czasy.
wstęp wolny
Spotkania odbywają się w ramach cyklu Piątki z kulturą tradycyjną
http://www.chatkatanca.pl/nasze-projekty/piatki-z-kultura-tradycyjna